Cesnak kedysi široko pestovaná plodina na našich poliach bol posledných 20 rokov vytlačený dovozom z Číny, či zo Španielska. Našim poslaním je ponúknuť túto pochutinu našim zákazníkom z lokálnej produkcie. Zeleninárska organizácia výrobcov, družstvo už piaty rok intenzívne pestuje cesnak. V roku 2019 ponúkne na trh produkciu zo 62 ha, pričom primerane rozširuje aj skladové kapacity. Plánom je do roku 2021 produkovať cca. 700 ton vlastného cesnaku.

Cesnak sadíme na jeseň, koncom októbra. Pôda nesmie mať viac ako 8 °C, aby cesnak nevyklíčil skôr ako na jar. Silná zima spojená s mrazom, by ho mohla poškodiť, a znížiť úrodu. Náš cesnak, v porovnaní s južnými pestovateľskými oblasťami má pri nižšej úrode vyššiu koncentráciou alicínov, ktoré dávajú cesnaku jeho nezameniteľnú chuť a vôňu. Cesnak zbierame v druhej polovici júna, pričom 100% cesnaku sušíme a zákazníkom ponúkame iba presušený cesnak.

Odrodová skladba cesnaku na rok 2019


  • MORADO – neskorý zber, vysoko cenený pre silnú cesnakovú chuť a vôňu. Jedinečný pre jeho silne fialovo sfarbenú vnútornú šupku strúčikov. Priemerne 8 – 10 strúčikov.
  • MESSIDOR - stredne skorý zber, priemerne 10 až 15 bielych strúčikov, veľmi pekný biely cesnak.
  • GARCUA – stredne skorý zber, priemerne 10 až 15 bielych strúčikov.
  • AJO BLANCO – skorý zber, 10 – 15 strúčikov, farba snehovo-biela.

Balenia cesnaku