Obrázok od Capri23auto z Pixabay
Pestovatelia veľmi dobre vedia, aké sú včely užitočné. Asi aj preto sú viacerí z nich včelármi. Chovajú nielen včely medonosné, ale v poslednom období aj včely samotárky.
Včely samotárky tvoria najbohatšiu skupinu včiel. Je u nich možné pozorovať veľa úrovní sociálneho správania. Na území našej republiky žije desiatka druhov samotárok a každý má iný spôsob života. S nástupom leta sa prezimené jedince spária. Po oplodnení samička na vhodnom mieste vybuduje samostatné hniezdo. Celkový počet buniek, kde uloží vajíčko, nepresiahne číslo 20. U väčšiny druhov sa samičky so svojim potomstvom už nikdy nestretne. Po príchode zimy uhynie. Nová generácia niektorých druhov prezimuje ako larva.
Samotárky sú ochotné lietať v omnoho horšom počasí. Vylietajú omnoho skôr ako včela medonosná, čím sa šanca na opelenie ovocných stromov zvyšuje. Pestovatelia sa v integrovanej produkcii starajú o tieto včely, ktoré prezimujú ako larvy.
Pestovatelia uchovávajú larvy v chladničke. Zimovanie lariev v chladničke pomáha aj k akémusi naprogramovaniu, kedy majú tieto včely vyletieť a kedy sú najviac potrebné na opelenie sadov. Larvy na jar odnášajú do tzv. samotárskych úľov. Včely samotárky majú schopnosť opeľovať mnoho druhov rastlín.